Apple TV

Günlük hayatımızda belki de telefonumuzdan sonra en sık kullandığımız eğlence aracımız televizyonlar. Yeni nesil televizyonları da artık telefonlarımız gibi “akıllı” olarak nitelendiriyoruz. Zira televizyonumuz üzerinden internet sayfalarını ziyaret edebiliyor, youtube videoları seyredebiliyor hatta Skype görüşmeleri gerçekleştirebiliyoruz. Fakat yine de sanki bir şeyler eksik gibi geliyorsa, eksik olan tek şey Apple TV.

 

Apple TV

apple-tv-logo

 

Apple TV, televizyonunuza HDMI arayüzü ile bağlanarak televizyonunuzu Apple ekosistemine dahil ediyor. Apple TV vasıtası ile müzik dinleyebilir, film kiralayabilir / izleyebilir, telefonunuzun, tabletinizin ya da bilgisayarınızın ekranını tek tuşla televizyonunuza yansıtabilirsiniz. 13 Mart 2016 tarihi itibariyle aktif olarak hem 3. nesil hem de 4. nesil Apple TV siparişi verilebilmekte. Dilerseniz öncelikle aralarında ne gibi farklar var kısaca göz atalım?

3. ve 4. nesil Apple TV’ler arasındaki en temel üç fark fiyat, Apple Store ve uzaktan kumanda! 13 Mart 2016 tarihi itibariyle Apple Store’u ziyaret ettiğinizde 3. nesil Apple TV için 279 TL liste fiyatı biçilirken, 4. nesil Apple TV’ler içinse başlangıç fiyatı olarak 629 TL belirlenmiş. İkinci önemli farkımız olan Apple Store desteği 4. nesil Apple TV’de mevcutken, 3. nesil Apple TV’de ne yazık ki mevcut değil.

Apple Store Desteği Neler Sağlıyor?

Apple Store desteği şüphesiz ki televizyonunuzu farklı bir boyuta taşıyor. Mağazadan oyun indirerek TV’nizi eğlence merkezine dönüştürebilir, egzersiz uygulamaları ile spor salonu atmosferini ev konforunuza taşıyabilir ya da binlerce farklı alandaki faydalı uygulama ile hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

4. nesil Apple TV’ler Apple Store desteği sunabilmek adına 3. nesilde yer alan A5 çipsetli işlemciye nispeten çok daha güçlü, 64 bit mimariye sahip A8 çipsetli işlemcilerle gelmekte. Yine 3. nesil Apple TV de yer almayan depolama alanı 4. nesilde 32GB ve 64GB olmak üzere iki farklı seçenek ile sizi karşılıyor.

Uzaktan Kumanda Farklılıkları

4. nesil Apple TV’de 3. nesilden farklı olarak cam touch teknolojisine sahip dokunmatik yüzey, ses kontrol düğmeleri, ivmeölçer, jiroskop ve sesli arama butonu mevcut. Bununla birlikte 4. nesil Apple TV lere farklı amaçlar için üretilen üçüncü parti kumandalar ile de hükmetmeniz mümkün.

Apple TV Varsa Olmazsa Olmaz İki Uygulama

Apple TV yalın haliyle birlikte oldukça yetenekli. Fakat bu teknoloji harikasını hakkını vererek kullanmak istiyorsanız eğer bilgisayarınıza aşağıdaki iki uygulamadan birisini yüklemek isteyebilirsiniz.

1- Beamer

Bilgisayarınızda yüklü olan filmleri / videoları TV’nizden seyretmek istiyorsunuz fakat aynı zamanda Apple TV kumandası üzerinden durdur, ileri al, geri al gibi komutları da kullanabilmek istiyorsanız Beamer aradığınız çözüm. Üstelik videolarınıza altyazı ekleyebilmenizi de mümkün kılıyor. En önemli özelliği ise o an Mac’inizin ekranında hangi uygulamanızın açık olduğu önemli değil. Misal siz bilgisayarınızda internette surf yaparken, arkadaşınızın sizin bilgisayarınızda kayıtlı bir filmi televizyonunuzda seyredebilir.

Beamer AVI, MP4, MKV, FLV, MOV, WMV, SRT, SUB/IDX ve bir çok formatı destekliyor.

2- AirParrot 2

AirParrot 2 deyim yerindeyse Apple TV için tam bir isviçre çakısı. AirParrot 2 ile Beamer’da yapabildiklerinizi yapabilir, ek olarak TV’nizi genişletilmiş ekran olarak kullanabilirsiniz.

Buna ek olarak AirParrot 2 nin belki de en önemli özelliği tüm ekran yerine yalnızca belirli uygulama pencerelerini TV’ye yansıtabilirsiniz. Üstelik bir uygulama penceresinin bile yalnızca belirli bir bölümünü ekrana yansıtma imkanına da sahipsiniz.

Kişisel Tercihim

Ben 4. nesil Apple TV fiyatını, getirisine göre yüksek bulanlardanım. Bu sebeple tercihimi 3. nesil Apple TV’den yana kullandım. Yaklaşık altı aydır (Eylül 2015) büyük keyifle kullandığım Apple TV’yi size de gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim. Telefon ya da tabletinizin ekranını tek bir tuşla TV’nize yansıtmak, bilgisayarınızda yer alan çoklu ortam içeriklerini kablolar ile boğuşmadan televizyon ekranınızda görmek kesinlikle TV’nizi daha verimli kullanmanıza imkan tanıyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.